Školství v Blatnici
V souvislosti s těžbou uhlí narostl v letech 1870–1900 počet blatnických obyvatel téměř na čtyřnásobek (pro zajímavost: v roce 1850 měla Blatnice 177 obyvatel, o osmdesát let později to bylo již 1052 obyvatel); v obci se vytvořila také silná česká menšina. V roce 1872 bylo Zemskou školní radou v Praze povoleno otevřít v Blatnici jednotřídní obecnou školu s německým vyučovacím jazykem. V následujícím roce obec zajistila výstavbu školní budovy. Zdejší škola byla pro narůstající počet dětí v roce 1879 rozšířena na dvojtřídní, v roce 1880 pak byla povolena třetí třída. Od roku 1883 zde fungovala i dětská opatrovna (mateřská škola) pro německy mluvící předškolní děti. O čtyři roky později došlo k rozšíření školy na čtyři třídy, roku 1891 na pět a od roku 1901 nakonec i o šestou třídu. Školní budova byla v souvislosti s nárůstem počtu žáků zvětšována. Když pak zřízena škola i v obci Rochlov (1902), ztratila blatnická škola mnoho dětí a počet jejích tříd nakonec klesl na tři. České děti však docházely do české obecné školy v Dolních Sekyřanech.
Snahy o zřízení české obecné školy v Blatnici byly naplněny až na sklonku zimy roku 1919, kdy byla otevřena jako dvojtřídní; spadaly sem také obce Kamenný Újezd, Kbelany a Přehýšov. V roce 1921 byl v obci ustanoven odbor Národní jednoty pošumavské, který byl v příštích letech velice činný a pořádal řadu divadelních představení a jiných kulturních podniků, z jejichž výtěžku byla podporována česká škola a byla zřízena i knihovna. V roce 1926 se obec dočkala nové moderní školní budovy. V předválečném roce byla obec v důsledku Mnichovské dohody zabrána nacistickým Německem. Z té doby se objevují zprávy o vyhrocení vztahů mezi zdejším českým a německým obyvatelstvem, došlo k vykradení a poškození české školy a strhávání českých nápisů a symbolů. Česká státní obecná škola v Blatnici byla uzavřena v říjnu 1938.
Po válce proběhl odsun německého obyvatelstva a následné dosídlení obce navrátilci a novými osadníky z vnitrozemí. V obci se obnovovaly živnosti, Národní dům byl opět uveden do pořádku a znovu byla otevřena česká obecná škola a mateřská škola. V září 1945 byla v obci založena i měšťanská škola, do ní docházely děti z celého okolí. Pro narůstající počet přistěhovaných dětí byla v tomto roce zdejší škola rozšířena na trojtřídní. V roce 1955 proběhla údržba školních budov. Následující rok navštěvovalo zdejší osmiletou školu již okolo 200 žáků (z toho asi 70 přespolních); škola měla šest tříd. Do mateřské školy docházelo v roce 1956 celkem 41 dětí. Celkový počet obyvatel obce se v této době pohyboval okolo 840.
V současné době (2022) má škola devět ročníků, po jedné třídě v každém, a navštěvuje ji cca 190 žáků, místních i přespolních. V nedávné době byla provedena výměna oken a rekonstrukce střešního pláště.
Zpracovala J. Kováčová, čerpáno ze stránek obce Blatnice, MASkou křížem krážem (https://www.stopovacka.cz/blatnice) a obecní kroniky.