Mobilní planetárium - 2. stupeň ZŠ

21.09.2022

V úterý 20. prosince 2022 navštíví naši tělocvičnu mobilní planetárium. Programu se zúčastní žáci 2. stupně školy, tj. 6.-9. třídy.

• Program: Cesta do hlubin vesmíru
  • Téma: Astronomie - seznámení se základními objekty vzdáleného vesmíru
  • Pořad se zabývá oblastí tzv. vzdáleného vesmíru, tedy objekty mimo naši Sluneční soustavu. Žáci se dozvědí, co jsou hvězdy a jaké jsou jejich vlastnosti. Uvidí i vícenásobné systémy, jako jsou například dvojhvězdy, hvězdné asociace, otevřené i kulové hvězdokupy. Budou seznámeni s tím, že ve vesmíru hvězdy vytváří hvězdné ostrovy, které jsou označovány jako galaxie, a ty bývají součástí ještě větších uskupení (galaktických kup a nadkup). Posluchačům budou ukázány i nehvězdné mlhovinové objekty: zářící i temné mlhoviny včetně mlhovin planetárních. Na závěr se výklad zastaví u několika exotických objektů, jako jsou neutronové hvězdy, pulsary, magnetary, radiové zdroje a černé díry.
  • Cena: 30 Kč